Makaleler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Haberleri Sırt, boyun,omuz ağrıları; fibromiyalji belirtileri

Sırt, boyun,omuz ağrıları; fibromiyalji belirtileri

Fibromiyalji

Sırt, boyun,omuz ağrıları;  fibromiyalji  belirtileri
+
-

Fibromiyalji daha önceleri kas romatizması, yumuşak doku romatizması olarak adlandırılıyordu. 1990’dan beri fibromiyalji olarak tanımlanmaktadır.Toplumda hastalığın görülme oranı yüzde 3-6 olmakla beraber kadınlarda erkeklere göre 5-10 kat daha fazla görülmektedir. Her ne kadar hayatı tehdit eden bir hastalık olmasa da yaşam kalitesini ciddi şekilde bozmaktadır.

 Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir? 

Fibromiyalji yaygın vücut ağrısı,halsizlik, sabah yorgun kalkma ve uyku bozukluğunun görüldüğü bir kas iskelet sistemi hastalığıdır. Özellikle sırt, boyun, omuzlar ve kalçalarda gezici ağrılar görülür ve yaşam kalitesini ciddi şekilde olumsuz etkiler. 'Tepeden tırnağa her tarafım ağrıyor, sabah yorgun kalkıyorum, ağrılar vücudumda geziyor, kendimi halsiz yorgun hissediyorum, baş ağrılarım karın ağrılarım oluyor' fibromiyalji hastalarının en sık söylediği şikayetlerdir. Midede yanma, atipik göğüs ağrıları, çene eklemi bozukluğu, kronik pelvik ağrı, premenstrüel sendrom, tekrarlayan mesane ve idrar yolu sorunları, kas krampları, huzursuz bacak sendromu, depresyon diğer sık görülen belirtileridir. Genellikle fibromiyalji hastalarının bu şikayetleri için birçok tahlil ve görüntülemeler yapılmıştır, organik bir neden bulunamamıştır. Hastalar ağrılarının stresle, yoğun iş yapmakla, hava durumu değişiklikleriyle, gribal enfeksiyonlarla arttığını belirtir.

 Fibromiyalji Tanısı Nasıl Konulur? 

Fibromiyalji tanısı için kesin tanı koydurucu bir laboratuvar testi, görüntüleme yöntemi bulunmamaktadır. Fibromiyalji tanısı, en az 3 aydır yaygın vücut ağrısı bulunan ve yorgunluk, uyku bozukluğu, kognitif değişiklikler, duygudurum bozukluğu gibi semptomları da olabilen kişilerde, bu semptomları tam olarak açıklayacak başka bir hastalığın ( guatr, iltihaplı romatizmalar, kansızlık, vitamin ve mineral eksiklikleri, enfeksiyon v.b.) bulunamadığı durumlarda konulmalıdır.  

Tedavisinde Neler Yapılmaktadır? 

Tedavide bazı antidepresan antiepileptik ilaçlar, basit analjezikler, nonsteroidal antiinflamatuvar ilaçlar, kas gevşeticiler kullanımaktadır. İlaç tedavilerinin yanında destekleyici bazı tedaviler de bulunmaktadır: Fibromiyalji hastalarının kas gücünde ve kondisyonunda azalma görülmekte ve sonuçta kaslarda ağrı ve yorgunluk hissi gelişmektedir. Uygun egzersiz programları ile yaygın kas ağrılarında ciddi azalma sağlanabilmektedir. Stres, sıkıntılı bir iş ve aile yaşamı, geçmiş ruhsal travmalar hastalığın gelişimine yada şiddetinin artmasına neden oluyorsa bunlara yönelik tedaviler ( bilişsel davranışsal tedavi vb) ele alınmalıdır. Ağrılı noktalara yönelik yapılan enjeksiyonlar ( kuru iğneleme, proloterapi, nöralterapi) , manuel terapi teknikleri ve fizik tedavi programları ağrıların kontrolünde faydalı olmaktadır. Ayrıca ozon tedavisi, kaplıca tedavileri, pilates, yoga, masaj diğer tedavi seçenekleridir.

Liv Hospital Samsun Fizik, Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği’nden Uzm. Dr. Eren Yıldırım Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Doktorları

Dr. Öğr. Üyesi Rabia Cerrah Karanfil

Dr. Öğr. Üyesi Rabia Cerrah Karanfil

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kurumsuz
}