Makaleler Göğüs Hastalıkları Haberleri Alerjiden korunma yolları

Alerjiden korunma yolları

Alerji

Alerjiden korunma yolları
+
-

Alerji çevremizde bulunan ve "alerjen" olarak adlandırılan aslında zararlı olmayan bazı maddelerin herhangi bir yolla vücuda girmesi sonucu bağışıklık sisteminin bu maddelere karşı aşırı ya da anormal bir reaksiyon vermesidir. Normal sağlıklı kişilerde bu tür reaksiyonlar olmazken duyarlı kişilerde görüldüğü hala tam ve kesin olarak bilinmemektedir. Kesin olarak bilinen şey genetik yatkınlık söz konusu olmasıdır. Aile bireylerinden herhangi birinde alerjik hastalığı olan kişilerin vücutları alerjenlere daha duyarlı olup onları yabancı madde olarak algılayarak aşırı tepki verebilir.   

Alerjinin nedenleri nedir? 

Alerjenler 5 ana grupta toplanabilir. Çevresel alerjenler (Ev tozu akarları, Polenler, Küf mantarları, Hayvan alerjenleri) , Böcek alerjenleri, Besin alerjenleri, İlaç alerjenleri, Mesleki alerjenler   Alerjik hastalıkların belirtileri nelerdir? Alerji, tüm sistemleri etkileyerek çok farklı bulgulara neden olabilir. Sıklıkla gördüğümüz belirtiler; Alerjik rinit ve konjunktivit dediğimiz halk arasında saman nezlesi ve göz nezlesi olarak bilinen hastalıklar da sıklıkla ve nöbetler halinde tekrarlayan hapşırık, burun akıntısı, gözde sulanma, kaşıntı, burunda, damakta kaşıntı, geniz akıntısı ve burun tıkanıklığı görülür. Alerjik astımda aralıklı, nöbetler halinde göğüste sıkışma hissi, öksürük, nefes darlığı, hırıltı olabileceği gibi sadece öksürük ile de seyredebilir. Deride kaşıntı, kızarıklık kabarıklık görülebilir. Besin alerjilerinde alerjik olan gıdanın alımından sonra tüm bu bulgular olabileceği gibi bulantı, kusma, karında kramplar olabilir. Ayrıca baş ağrısı, migren krizleri gibi belirtilerde görülebilir.

Alerjiden korunmada neler yapılabilir? 

Alerjik hastaların dikkat edeceği en önemli konu alerjik hastalıklara neden olan alerjenden korunmaktır. Alerjik hastalık gelişme riski olan bebeklerin alerjenlerle temasının önlenmesi, annenin gebelikte ve emzirme döneminde sigara içmesinin engellenmesi ve alerjik gıdaları mümkün olduğunca az tüketmesi, en az 6 ay anne sütü ile beslenmesi hastalık gelişimini engellediği bilinmektedir. Alerjene duyarlı kişilerde hastalık gelişimini önlemek için sigara bırakılmalı. Aynı zamanda dengeli beslenme ve egzersiz yapılması önerilir. Kimyasal katkılar içeren fabrikasyon gıdalardan uzak durulmalı ve doğal beslenilmeye özen gösterilmelidir. Kuş tüyü ve yün yastık, yorgan, battaniye ve örtü kullanılmaması ve evde bulunan bitki ve hayvanlardan uzak durulması önemlidir. Polenlerin çok yoğun olduğu dönemlerde kapı ve pencereleri kapalı tutulmalı ve ev temizliği yaparken mutlaka maske takılmalıdır. Deterjan, boya ve çeşitli temizlik malzemelerinin kullanımında ortama yayılan keskin koku ve dumandan kaçınılması gerekir. Parfüm, oda ve saç spreyi, deodorant kullanmamalıdır. Haftada bir en az 60 derecede çarşaf, kılıf ve örtüleri yıkanmalı, halı veya toz tutan kumaş döşemeler suni döşemeler kullanılması uygundur. Isıtma ve havalandırma sistemindeki filtreleri düzenli olarak temizlenmeli veya değiştirilmelidir.

Liv Hospital Samsun Göğüs Hastalıkları Kliniği’nden Uzm. Dr. Aziz Uluışık Göğüs Hastalıkları Doktorları

}