Makaleler Endokrinoloji ve Metabolizma Haberleri Şeker hastalarına yaz uyarısı!

Şeker hastalarına yaz uyarısı!

Şeker hastalarına yaz mevsimi için önemli uyarılar!

Şeker hastalarına yaz uyarısı!
+
-

Yaz aylarında sıcak artışı, özellikle şeker hastalığı (diyabet) gibi kronik rahatsızlıkları olan kişileri etkiler. Vücudumuzda başta cildimiz olmak üzere, böbrekler, akciğerler vücut ısı dengesini düzenlerler. Nem artışı hissedilen sıcaklığı daha da arttırır. Bu nedenle özellikle şeker hastaları bazı konularda yazın biraz daha dikkatli olmalıdır.
Yeterli Sıvı Tüketimine Dikkat Edilmeli! 
Diyabetli olsanız da olmasanız da bu çok sıcak ve nemli yaz günlerinde, sıvı kaybı yaşanması kaçınılmazdır. Diyabetiniz varsa ve kan şekeri değerlerinin kontrol altında olmadığı durumlarda da su kaybı yaşanabilir. Sıvı kaybını önlemek için bol bol su, sade maden suyu, şekersiz buzlu çay ve limonata ve kafeinsiz içecekler tüketilmelidir. Alkolden uzak durulmalıdır.
Güneş Çarpması Tehlikeli Olabilir 
Özellikle açık havada çalışıyorsanız veya egzersiz yapıyorsanız daha dikkatli olmalısınız. Diyabet veya kalp hastalığı gibi kronik hastalığı olan kişiler aşırı sıcağa daha duyarlıdır. Güneş çarpması durumunda; baş dönmesi veya bayılma, aşırı terleme, kas krampları, nemli veya soğuk cilt, baş ağrısı, hızlı kalp atışı ve/veya bulantı olabilir. Eğer bu belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız ilk olarak akla gelmesi gereken ve müdehale edilmesi gereken en önemli durum hipoglisemidir. Bu durumda bir an önce serin bir ortama geçerek öncelikle kan şekerinin yüksetilmesi için meyve suyu gibi şekerli gıda tüketilmelidir ve mutlaka tıbbi yardım alınmalıdır.
Serin Bir Yerde Spor Yapılmalı 
Örneğin, klimalı bir spor salonunda veya hava sıcaklığının daha makul olduğu sabah veya akşam saatlerinde egzersiz yapmalısınız. Diyabetiniz kontrol altında ise ve komplikasyonlarınız yoksa diyabeti olmayan insanlar gibi hemen her türlü fiziksel aktiviteyi yapabilirsiniz. Fakat bu aktiviteler kan şekerinizi etkileyebilir. Diyabeti olan hastalarda özellikle diyabete bağlı komplikasyonlar varsa egzersiz çeşidi ve süresi ile ilgili mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
Kan Şekeri Takibini İhmal Etmeyin 
Diyabetik hastalarda özellikle yaz mevsiminde insülin kullananlarda günde en az 4 kez, oral antidiyabetik kullanıyorsanız günde en az 1 kez kan şekeri ölçümü yapılmalıdır. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız daha da sık kontrol etmelisiniz. Sıcakların, kan şekeri değerlerinde dalgalanmaya neden olabileceğini unutmayın. Yanınızda bolca su ve atıştırmalık sağlıklı yiyecek bulundurmaya özen gösterin.
Kan şekeri ölçüm cihazı, stripleri ve insülini serin ve kuru yerde muhafaza edin
İnsülini aşırı sıcak veya aşırı soğuk yerlerde muhafaza etmeyin. İnsülini asla doğrudan güneş ışığı alan yerlerde, derin dondurucuda, arabada veya torpido gözünde muhafaza etmeyin. İnsülinlerinizi her zaman el bagajınızda saklayın. İnsülin kutusu açıldığında kullandığınız insülin dışındaki diğer insülinler dolap kapağında tutulmalıdır. Kullanamadığınız insülinleri oda sıcaklığında 21 güne kadar saklayabilirsiniz. Cebinizde veya çantanızda taşıyabilirsiniz.

VM Medical Park Samsun Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kliniği’nden Doç. Dr. Gülçin Cengiz Endokrinoloji ve Metabolizma Doktorları

Doç. Dr. Gülçin Cengiz Ecemiş

Doç. Dr. Gülçin Cengiz Ecemiş

Endokrinoloji ve Metabolizma Atasam Hastanesi
}