Vajinismus nedir?

Cinsel birleşme sırasında vajinanın giriş kısmındaki kaslarda, yineleyici ya da sürekli olarak istem dışı kasılmanın olması ve bu kasılmanın vajinaya girişe engel olması vajinismus olarak tanımlanır. 

Vajinismus nedir?
+
-

 

Vajinismus’un belirtileri nelerdir? 

Vajinismus’u olan kadınlar aşağıdaki durumlardan en az birinde sürekli ya da yineleyici biçimde güçlük çekerler; Birleşme sırasında vajinaya girmekte güçlük çekme veya girememe, Vajinaya girme ya da girme girişimleri sırasında genital bölgede belirgin ağrı duyma,Vajinaya girme eyleminin gerçekleşeceği beklenirken ya da vajinaya girme sırasında ya da girilmesinden ötürü, genital bölgede ağrı duymaktan endişe etme veya korku duyma, Vajinaya girme girişimi sırasında pelvis tabanı kaslarını çok germe ya da sıkma. Kişinin bu şikayetlerden en az birine, en az 6 ay süresince sahip olması durumunda, öncelikli olarak vajinismus yönünden klinik olarak değerlendirilmesi gerekir.

Cinsel ilişki sırasında hafif ağrı duyuyorum, bu normal bir durum mu? 

Cinsel ilişkinin öncesinde, cinsel ilişki sırasında veya cinsel ilişki sonrasında hafif de olsa ağrı duymak normal bir durum değildir. Kişinin mutlaka cinsel danışmanlık alması ve konunun uzmanı hekime yönlendirilmesi gerekir.

Vajinismus sonradan ortaya çıkabilir mi? 

 Vajinismus başlama şekli açısından edinsel veya yaşam boyu olabilir. Yaşam boyu vajinismus, kişi cinsel olarak etkin olduğundan itibaren vardır. Edinsel formu ise, olağan bir cinsel işlevsellik evresinden sonra başlar. Vajinismus kesinlikle tedavisi olan ve tedavi sonrası tamamen düzelen bir durumdur. Cinsel işlev bozuklukları konusunda yetkin bir uzman tarafından uygulanan, eşlerin birlikte katıldığı, bilişsel-davranışçı ilkelere dayanan cinsel çift terapisi ile etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Çiftin özel durumuna, eşlik eden diğer cinsel işlev bozukluklarının varlığına göre değişebilmekle birlikte 8-10 seans uygulanan cinsel çift terapisi çoğu hastada tedavi için yeterli olmaktadır” şeklinde açıklamasını sonlandırdı.

Liv Hospital Samsun Psikiyatri Kliniği’nden Uzm. Dr. Arda Kazım Demirkan Psikiyatri Doktorları

Prof. Dr. Ramazan Özçankaya

Prof. Dr. Ramazan Özçankaya

Psikiyatri VM Medical Park Samsun Hastanesi
Uzm. Dr. Yeliz Banu Küçüksubaşı

Uzm. Dr. Yeliz Banu Küçüksubaşı

Psikiyatri Kurumsuz
Uzm. Dr. Mehmet Çevik

Uzm. Dr. Mehmet Çevik

Psikiyatri Liv Hospital Samsun
Uzm. Dr. Arda Kazım Demirkan

Uzm. Dr. Arda Kazım Demirkan

Psikiyatri Liv Hospital Samsun
}