Makaleler Kadın Hastalıkları ve Doğum Haberleri Gebeliği ilk üç ayında omega 3 tüketimi önemli

Gebeliği ilk üç ayında omega 3 tüketimi önemli

Gebeliğin ilk üç ayında haftada iki kez balık, günde iki adet ceviz, haftada iki öğün yeşil ıspanak ve semizotu gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi gerekir.

Gebeliği ilk üç ayında omega 3 tüketimi önemli
+
-

 

Sık aralıklarla az miktarda beslenin 
Gebeliğin ilk 3 ayında annenin sık aralıkla az miktarlarda beslenmesi gerekir. Yağsız, kokusuz, baharatsız ve tuzlu yiyecekler ile kraker, beyaz leblebi gibi atıştırmalıkların bulantının bastırılmasında faydalı olur.


Balık bilişsel zekâyı artırıyor 

Gebeliğin başlangıçlarında Omega 3 kullanımı beyin ve sinir sistemini koruyarak, bilişsel zekâyı artırması yönünden çok önemli bir besin kaynağıdır. Aynı zamanda plasenta içindeki kanın akışkanlığını sağlar. Bunun için haftada iki kez balık, günde iki adet ceviz, haftada iki öğün yeşil ıspanak ve semizotu gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi gerekir. Eğer bunlar tüketilemiyorsa ve balık sezonu değilse, Omega 3 tabletleri de tüketilebilir.

Süt ve süt ürünlerini ihmal etmeyin 

Hücrelerin işlevi için kalsiyum gereklidir. Annedeki kalsiyum depolarını bebek kullanır. Anne hamileliği süresince yeteri kadar kalsiyum alamazsa doğum sonrasında kemik erimesi sorunuyla karşı karşıya gelebilir. Bunun için tüketilen süt ve süt ürünleri de çok önemlidir. Kişi süt tercih etmezse yoğurt veya peynir yemelidir. Günde bir buçuk litre su tüketmelidir. Anne adayı ilk üç ayda günlük aktivitelerini yapabilir ve normal hayatına devam edebilir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum 
Op. Dr. Fügen Sönmez Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktorları

Dr. Öğr. Üyesi Zehra Yılmaz

Dr. Öğr. Üyesi Zehra Yılmaz

Kadın Hastalıkları ve Doğum Kurumsuz
}