Makaleler Genel Cerrahi Haberleri Şeker hastalığının ameliyatla tedavisi mümkün mü?

Şeker hastalığının ameliyatla tedavisi mümkün mü?

Çağın en büyük sağlık sorunlarından biri olan diyabet yani şeker hastalığı milyonlarca kişiyi etkiliyor. Türkiye’de 11 milyona yakın kişi şeker hastalığı ile mücadele ediyor.

Şeker hastalığının ameliyatla tedavisi mümkün mü?
+
-

 

Çağın en büyük sağlık sorunlarından biri olan diyabet yani şeker hastalığı milyonlarca kişiyi etkiliyor. Türkiye’de 11 milyona yakın kişi şeker hastalığı ile mücadele ediyor. Birçok farklı çeşidi bulunan diyabet hastalığının en yaygın görüleni ve genellikle 35-40 yaş üzeri bireylerde ortaya çıkan türü Tip 2 diyabettir. Uzun süre yüksek seyreden kan şekerinin kardiyovasküler sistem, böbrekler ve gözler başta olmak üzere tüm vücutta kalıcı hasarlara yol açar.

AĞIZ KURULUĞU ÖNEMLİ BİR BELİRTİ 

İnsülin, şekerin hücre içine girmesini ve hücrede glikojen olarak depolanmasını sağlar. Şeker hastası, yediği besinden kana geçen şekeri yani glukozu kullanamaz ve bu durumda kan şekeri düzeyi yükselir buna hiperglisemi denir. Hastalık genellikle ağız kuruması, sık idrara çıkma, halsizlik, kilo kaybı, çok su içme ve çok yemek yeme şeklinde belirtiler ile kendini gösterir.

SADECE TİP 2 HASTALARINA YAPILABİLİYOR 

Hastalığın Tip 1 ve Tip 2 olmak üzere belirgin iki tipi vardır. Tip 1 şeker hastalığı insülinin pankreasta hiç üretilmediği ya da çok az üretildiği tiptir ve sıklıkla çocukluk ve gençlik döneminde görülür. Tip 2 şeker hastalığında ise vücut insülin üretmektedir, ancak hücreler insüline direnç göstermektedir.Tip 2 şeker hastalığının cerrahi tedavisi mümkündür. Tip 2 şeker hastalığının cerrahi tedavisinde başarı oranı oldukça yüksektir. Bu oran yüzde 90’ları geçmektedir. Tabi ki bunun için uygun rezervin ve durumların olması gerekmektedir. Bu ameliyatlar için geç kalmamak oldukça önem arz etmektedir. Maalesef Tip 1 şeker hastalarına bu cerrahi işlem yapılamamaktadır. Çünkü Tip 1 hasta grubunda pankreasta insülin rezervi olmadığı için, bu ameliyat Tip 2 hasta grubuna uygulanmaktadır.

Genel Cerrahi 
Opr. Dr.Kadir Yıldırım Genel Cerrahi Doktorları

Doç. Dr. İlhan Karabıçak

Doç. Dr. İlhan Karabıçak

Genel Cerrahi VM Medical Park Samsun Hastanesi
Dr. Öğr. Üyesi Kadir Yıldırım

Dr. Öğr. Üyesi Kadir Yıldırım

Genel Cerrahi VM Medical Park Samsun Hastanesi
Op. Dr. Mahmut Fikret Gürsel

Op. Dr. Mahmut Fikret Gürsel

Genel Cerrahi VM Medical Park Samsun Hastanesi
}