Makaleler Psikiyatri Haberleri Alerji okul başarımı etkiler mi ?

Alerji okul başarımı etkiler mi ?

Alerjik hastalıklar günümüzde her üç çocuktan birini etkileyebilecek kadar sıktır. Okul döneminde sık tekrarlayan enfeksiyonlar, geçmeyen nezle ve öksürük varlığında mutlaka alerji akla gelmelidir.

Alerji okul başarımı etkiler mi ?
+
-

 

Alerjik hastalıklar günümüzde her üç çocuktan birini etkileyebilecek kadar sıktır. Okul döneminde sık tekrarlayan enfeksiyonlar, geçmeyen nezle ve öksürük varlığında mutlaka alerji akla gelmelidir. Alerjisi saptanan çocuğun tanısının konulup gerekli koruyucu ortamın ve tedavilerin sağlanması hem sağlıklı gün sayısını artıracak hem de okul devamsızlığını azaltacağından okul başarısı üzerine olumlu katkı sağlayacaktır.

Sağlıklı Nefes Almak Öğrenme Ve Dikkat Süresini Etkiliyor! 
En sık karşılaşılan alerjik nezle (alerjik rinit) geçmeyen burun tıkanıklığının önemli nedenidir. Doğru burun solunumu olmadan sağlıklı bir nefes almak mümkün değildir. Aldığımız havanın temizliği, ısı ve neminin ayarlanması ancak açık bir burunla mümkündür. Gece yapılan yetersiz burun solunumu vücudumuz için bir yorgunluk nedenidir. Özellikle huzursuz uyuma ile devamlı sağa sola dönen, uykusu bölünen bir çocuk sabah dinç kalkmakta zorlanacak, öğrenme ve dikkat süresinde azalma yaşayabilecektir. Bu tarz çocukların aşırı hareketliliği ve dikkatini toplamada zorlandığı ile ilgili pek çok çalışma vardır. Sağlıklı nefes almak, öğrenme ve dikkat süremizin uzaması için gereklidir.

Artan Alerjik Öksürükler Başarıyı Etkiliyor! 
Nezle halinin uzamış öksürüklere dönüşmesi, gece öksürüklerinin olması astım açısından uyarıcı olmalıdır. Özellikle hareketle artan alerjik öksürükler tedavi edilmediğinde beden eğitimi derslerinde zorlanmaya, çocukta istediği spor başarısını yakalayamıyor endişesine neden olabilir. Oysa tedavi edilmiş, kontrol altına alınmış astım varlığında efor kapasitesi etkilenmeyeceğinden spor başarısı artacaktır.Başarılı bir eğitim öğretim süreci için hem bedensel hem ruhsal dinginlik gerektiği ve bunun için sağlıklı nefesin ne kadar önemli olduğu akılda tutulmalıdır.

Çocuk Alerji ve İmmünoloji  
Doç. Dr. Mehtap Kılıç Psikiyatri Doktorları

Prof. Dr. Ramazan Özçankaya

Prof. Dr. Ramazan Özçankaya

Psikiyatri VM Medical Park Samsun Hastanesi
Uzm. Dr. Yeliz Banu Küçüksubaşı

Uzm. Dr. Yeliz Banu Küçüksubaşı

Psikiyatri Kurumsuz
Uzm. Dr. Mehmet Çevik

Uzm. Dr. Mehmet Çevik

Psikiyatri Liv Hospital Samsun
Uzm. Dr. Arda Kazım Demirkan

Uzm. Dr. Arda Kazım Demirkan

Psikiyatri Liv Hospital Samsun
}