Makaleler Genel Cerrahi Haberleri 20 Yaşından Sonra Elle Meme Muayenesi Şart!

20 Yaşından Sonra Elle Meme Muayenesi Şart!

Tüm kadınlar 20 yaşından sonra kendi kendilerine meme muayenesi yapmalıdır. 30’lu yaşlara doğru üç yılda bir, 40 yaşından sonra ise her yıl genel cerrahi uzmanına meme muayenesi için başvurmaları gerekir

20 Yaşından Sonra Elle Meme Muayenesi Şart!
+
-

 

Her 8 kadından 1’inde görülen meme kanseri, kadınlardaki en sık görülen kanser türü olmasının yanı sıra zaman zaman erken belirti vermemesiyle de biliniyor.


Şekil bozukluğu ve akıntıya dikkat! 
Memesinde kitle, şekil bozukluğu, meme cildinde çekinti, meme başından akıntı gibi yeni gelişen herhangi bir değişiklik durumunda hastaların genel cerrahi uzmanları tarafından muayene edilmesi gerekir.Tüm kadınlar 20 yaşından sonra kendi kendilerine meme muayenesi yapmalıdırlar. Ayrıca 30’lu yaşlara doğru genel cerrahi uzmanları tarafından üç yılda bir meme muayenesine gelmelidirler. 40 yaşından sonra ise bütün kadınların her yıl genel cerrahi uzmanına meme muayenesi için başvurmaları gerekir.

Memedeki kitle fark edilmeden lenf bezine sıçrayabilir 
Erken evredeki meme kanseri olan hastalar cerrahi tedavi ile hastalıktan tamamen kurtulabilirler. Bu durum erken tanı ve düzenli kanser taramasının önemini göstermektedir. Ele gelen ağrısız kitle, klinik bulgular arasında en sık görülenidir. Daha az görülen şikayet ve bulgular arasında memede ağrı, şişkinlik, meme cildinde veya meme başında çekinti, meme cildinde kalınlaşma, meme başından kanlı akıntı, meme başında pullaşma tarzında cilt lezyonu oluşması görülebilir. Bazen de memedeki kitle fark edilmeden koltuk altındaki lenf bezlerine hastalığın sıçraması nedeniyle, ilk bulgu büyümüş koltuk altı lenf bezleri olabilir.

Tarama yöntemleri ile erken teşhis mümkün
 Meme kanseri hiçbir şikayeti olmayan veya ele gelen kitlesi olmayan kişilerde tarama yöntemleri ile saptanabilir. Cerrahi tedaviden en çok yarar gören hastalar tarama yöntemleri ile erken aşamada saptanan hastalardır. Tarama yöntemi olarak 40 yaşından küçük kişilerde meme ultrasonu, 40 yaşından büyük kimselerde ise meme ultrasonu ve mamografi kullanılmaktadır. Gerekmesi durumunda hastalara meme MR'ı da çekilebilir.


 Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. İlhan Karabıçak Genel Cerrahi Doktorları

Doç. Dr. İlhan Karabıçak

Doç. Dr. İlhan Karabıçak

Genel Cerrahi VM Medical Park Samsun Hastanesi
Dr. Öğr. Üyesi Kadir Yıldırım

Dr. Öğr. Üyesi Kadir Yıldırım

Genel Cerrahi VM Medical Park Samsun Hastanesi
Op. Dr. Mahmut Fikret Gürsel

Op. Dr. Mahmut Fikret Gürsel

Genel Cerrahi VM Medical Park Samsun Hastanesi
}