Makaleler Kardiyoloji Haberleri Koldan, kansız, 60 saniyede anjiyo

Koldan, kansız, 60 saniyede anjiyo

Sanal anjiyo tekniği ile sadece 60 saniyede hastanın bütün damarlarını görüntüleyerek koroner kalp hastalığı konusunda değerlendirme yapılabiliyor.

Koldan, kansız, 60 saniyede anjiyo
+
-


Sanal anjiyo, son dönemde sıklıkla merak edilen görüntüleme yöntemlerinden biri olarak öne çıkıyor. Eskiden koroner kalp hastalığından şüphelenilen hastalara sadece klasik anjiyo yapılırken teknolojinin de ilerlemesiyle artık ‘sanal anjiyo’ tekniği ile sadece 60 saniyede, damarlara hiç girilmeden hastanın bütün damarlarını görmek mümkün olabiliyor.

Sanal anjiyonun en kuvvetli olduğu alan, koroner arter hastalığının kişide bulunup bulunmadığını göstermesidir. Hastanın kol toplardamarından bir miktar kontrast madde veriyoruz. Eş zamanlı olarak bilgisayarlı tomografi (BT) ile kalpten alınan ince kesit görüntüleri dijital ortamda izleyip koroner damarların görüntüleyerek değerlendiriyoruz.

Göğüs ağrısı olan hastalar için daha uygun 

Hastanın efor testi problemli çıktıysa, hasta 50-55 yaşın altındaysa ve göğüs ağrısı vb. yakınmaları var ise sanal anjiyo uygundur. Sanal anjiyonun en iyi sonuç verdiği alanlar, yapısal kalp ve damar bozukluklarıdır. Yine by-pass uygulanmış hastaların eklenen damarlarının değerlendirilmesinde de mükemmele yakın sonuçlar vermektedir. İşlemin yapılabilmesi için kalp atışlarının dakikada 60 civarında olması gerekir. Eğer hastanın kalp hızı bu seviyede ise çekim işlemi hemen tamamlanabilir. Kalp hızı dakikada 60’ın üzerinde olan hastalarda ise kalp hızı istenilen seviyelere düştükten sonra işlem yapılabilmektedir. Sanal anjiyo tekniği sadece koroner anjiyografi için değil vücudun tüm damar yapılarını değerlendirmek için de kullanılmaktadır.

Kardiyoloji   
Uzm. Dr. Ali Ekber Ataş Kardiyoloji Doktorları

Dr. Öğr. Üyesi Emre Aksakal

Dr. Öğr. Üyesi Emre Aksakal

Kardiyoloji VM Medical Park Samsun Hastanesi
Uzm. Dr. Yunus AMASYALI

Uzm. Dr. Yunus AMASYALI

Kardiyoloji Liv Hospital Samsun
Uz.Dr.Can HAMSICI

Uz.Dr.Can HAMSICI

Kardiyoloji Medicana Samsun
}