Elleriniz gerçekten temiz mi?

El yıkamanın toplumda yeterince ciddiye alınmayarak alışkanlık haline gelmemesi nedeniyle tokalaşma ve mikroplu zeminlere temas yoluyla enfeksiyon hastalıklarının bulaşma oranını artabilir.

Elleriniz gerçekten temiz mi?
+
-


Toplu ortamlarda sıvı sabun kullanın 
Ellerin 30 saniye yıkanmasının 15 saniye yıkamaya göre ellerdeki mikrop sayısını 100 kat azalttığı gösterilmiştir. Önerilen ellerin en az 20 saniye yıkanmasıdır. Su ve sabunla eller yıkanmalıdır. Özellikle toplu yaşam alanlarında sıvı sabun kullanımı tercih edilmelidir. El yıkamaya özen gösterilmeli; parmak uçları, parmak araları, başparmak, avuç içi el sırtı ve bilekler ovuşturularak yıkanmalıdır. Yıkama sonrası eller iyice durulanmalı ve kâğıt havluyla kurulanmalıdır. Ellerin tekrar kirlenmemesi için kurulanmada kullanılan kâğıt havlu ile musluk kapatılabilir.

Çiğ ete dokununca mutlaka elinizi yıkayın 
Tuvaletten önce ve sonra, hapşırma ve öksürme sırasında ağzımızı ellerimizle kapattıysak, çiğ et, tavuk, balık ve yumurtaya dokunduktan sonra, bozulmuş gıda ve çöplere dokunduktan sonra, yemek hazırlamadan önce, yemekten önce ve sonra, uykudan uyanınca, elinizde kir gördüğünüzde, vücudunuzun herhangi bir kirli bölgesine dokunduktan sonra, vücudunuzdaki kesik veya yaralara dokunduktan sonra, hayvanlara dokunduktan sonra, oyundan sonra, okuldan veya işten eve gelindiğinde eller mutlaka yıkanmalıdır.

 

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji 

Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu }