Makaleler Beslenme ve Diyet Haberleri Doğurganlık ve Beslenme Önerileri

Doğurganlık ve Beslenme Önerileri

Hamile kalmak isteyen bireyler, dengeli ve yeterli beslenerek doğurganlıklarını destekleyebilir.Dengeli beslenme, hormonal parametrelerin düzelmesinde en az ilaç tedavisi kadar etkilidir.

Doğurganlık ve Beslenme Önerileri
+
-

 

İdeal Vücut Ağırlığında olun 


Beden kitle indeksi (BKİ) yüksek olan kadınların beden kitle indeksi normal olan kadınlara göre hamile kalma olasılığı %35 daha az olduğu bulunmuştur. Beden kitle indeksinin 19-25 kg/m2 olması hamile kalabilmek ve kan parametrelerinin düzenlenmesi için oldukça önemli rol oynar.Özellikle Polikistik over sendromlu kadınlarda, üreme fonksiyonlarını artırmak için vücut ağırlığından %5-10 kilo vermek büyük ölçüde destekleyici olmaktadır.Aşırı kilolu olmak; IVF(Tüp Bebek) başarı oranını azaltır, düşük olasılığını artırır, gebelik sırasında da risk teşkil eder.

Kompleks karbonhidratlardan yeteri kadar tüketin 


Fazla tüketilen karbonhidrat glisemik indeksi artırmaktadır. Böylece kan glukoz seviyesi de hızlı artar. Fertilite ve diyet ile ilgili yapılan çalışmalarda, yüksek glisemik indekse sahip olan kadınların, düşük indeksli kadınlara göre infertilite oranı %92 daha fazladır.Tam tahıl ürünleri; yulaf, çavdar, kabuklu meyveler, yüksek posalı besinler tüketilmesi, rafine ürünlerden tatlı ve şekerlemelerden kaçınılması gerekmektedir.

Bitkisel ve hayvansal protein kaynaklarından birlikte faydalanın 


Düşük proteinli beslenen bireylerin normal protein tüketimi olan bireylere göre infertilite oranı daha fazladır. Ancak hayvansal kaynaklı proteinler infertilite durumunda azaltılıp; kuru fasülye, nohut, barbunya, mercimek, soya gibi bitkisel protein kaynaklarına yönelmek gerekir. Ayrıca günlük tüketilen süt, yoğurt, peynirin; kalsiyum içeriği ile ovulasyon gibi infertil sorunlardan kadınları koruduğu bildirilmektedir.

Bitkisel yağlara yönelin 


Doğurganlığı artırmak için, doymuş yağ asitlerinden kaçınıp doymamış yağ asitlerine yönelmek daha faydalı olacaktır.Zeytinyağı , fındık yağı, badem, ceviz, fıstık, fındık, keten tohumu gibi bitkisel yağ kaynakları içerisindeki yağ asitleri ve vitaminlerle fertilite sürecini olumlu etkileyecektir.Kızartmalardan uzak durunuz,oksidatif stres fertiliteyi olumsuz yönde etkilemektedir.Omega 3 kaynağı olan balık, keten tohumu, ceviz vb. besinler doğurganlık üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

Yeşil yapraklı sebzeler tüketin 


Folik asit progesteron seviyesini düzenler ve düzenli yumurtlama için önemlidir. Ayrıca gebeliğe başlamadan takviye edilen folik asit bebekte oluşabilecek nöral kusurları önlemeye yardımcıdır.Yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, yumurta, kuşkonmaz, brokoli lahana, brüksel lahanası, muz avokado gibi besinler folik asit içerir. Yeşil yapraklı sebzelerde bulunan demir, magnezyum, çinko ve kalsiyum içeriği de gebe kalma sürecine oldukça olumlu etkileri saptanmıştır.

Hafif tempolu egzersizler yapın 


Yapılan bir çalışmada da günlük yapılan 30 dk. aerobik egzersizin doğurganlığı pozitif yönde etkilediği belirtilmiştir. Egzersizin kan şekerini azalttığı, kaslara elastikiyet ve güç kattığı, stresi azalttığı tespit edilmiş, hatta gebe kalmadan önce egzersize başlanılması gerektiği belirtilmiştir. Açık havada yapacağınız günlük 30 dakikalık yürüyüşler stres düzeyinizi azaltarak süreci destekleyecektir.


Beslenme ve Diyet  
Dyt. Hilal Yazıcı }