Makaleler Kulak Burun Boğaz KBB Haberleri Bir Haftadan Uzun Süren Ses Kısıklığı Kanser Belirtisi Olabilir!

Bir Haftadan Uzun Süren Ses Kısıklığı Kanser Belirtisi Olabilir!

Erken tanıda tamamen iyileşme şansı olan bu tümörlerde tanı ve tedavide geç kalmamak için ses kısıklığı ciddiye alınmalı ve muayene ile gerekli tetkikler gecikmeden yapılmalıdır. 

Bir Haftadan Uzun Süren Ses Kısıklığı Kanser Belirtisi Olabilir!
+
-

 

Sesi kötü kullanmaya bağlı ya da enfeksiyonlar nedeniyle oluşan ses kısıklıklarının genellikle 2-7 gün içinde normale döner. 1 haftadan daha uzun süren ya da sık tekrarlayan ses kısıklıklarında mutlaka Kulak Burun Boğaz hekimine muayene olunarak, sebebinin tespit edilmesi gereklidir. Ses tellerinden ya da gırtlaktan köken alan kanserlerin ilk belirtisi de ses kısıklığı olabilir. Erken tanıda tamamen iyileşme şansı olan bu tümörlerde tanı ve tedavide geç kalmamak için ses kısıklığı ciddiye alınmalı ve muayene ile gerekli tetkikler gecikmeden yapılmalıdır.

Sigara tüketimi ses kısıklığına neden oluyor 

Sesin akciğerdeki havanın soluk borusu ve ses telleri arasından geçtikten sonra, ağız içindeki dokularda ve en son olarak da dil ve dudak hareketleri ile şekillenir. Bu yol üzerindeki herhangi bir sorundan dolayı ses değişiklikleri oluşabilir. Tüm bu sistemi etkileyen maddelerin başında sigara gelir. Ses kısıklığının birçok nedeni olabilir. Bunlar doğumsal nedenler, enfeksiyonlar, tümörler, metabolik ve sinirsel nedenler olarak sınıflandırılabilir. Üst solunum yolları enfeksiyonlarında ve özellikle ses tellerinin tutulduğu akut larenjitlerde de ses kısıklığı olabilir.

Özellikle maçlarda aşırı bağırmaktan ses kısıklığı gelişebilir. Son zamanlarda ses tellerini etkileyen nedenler içinde gastro ösefagial reflü hastalığı da sıklıkla görülmektedir. Hormonal bozukluklar ve gelişme çağındaki hormonal değişikliklere bağlı ses değişiklikleri olabildiği gibi, ses tellerini çalıştıran sinirleri tutan hastalıklarda da ses bozuklukları oluşabilir. Kulak Burun boğaz muayenesinde endoskopik olarak ses telleri gözlenebilmektedir. Ses kısıklığına neden olan ve KBB alanına giren her bölge endoskoplar yardımıyla en iyi şekilde görülüp değerlendirilebilir.


Kulak Burun Boğaz  
Prof. Dr. Atilla Tekat Kulak Burun Boğaz KBB Doktorları

Prof. Dr. Atilla Tekat

Prof. Dr. Atilla Tekat

Kulak Burun Boğaz KBB Kurumsuz
Dr. Öğr. Üyesi Murat Nabi Bulut

Dr. Öğr. Üyesi Murat Nabi Bulut

Kulak Burun Boğaz KBB VM Medical Park Samsun Hastanesi
}