Makaleler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Haberleri Artrit Tedavi Edilmezse Diğer Organları Etkileyebilir

Artrit Tedavi Edilmezse Diğer Organları Etkileyebilir

Artrit,eklemlerde oluşan iltihabi bir durumdur. Özellikle el, ayak bileği, diz, dirsek gibi eklemlerin iltihaplanması ile birlikte şişme, ağrı ve etkilenen eklemde hareket kısıtlılığı ortaya çıkar. Artrit sadece eklemleri etkileyebileceği gibi, tedavi edilmez ise zaman içinde akciğerleri, kalbi, böbrekleri de etkileyebilir.

Artrit Tedavi Edilmezse Diğer Organları Etkileyebilir
+
-

 

Kesin Tedavi Mümkün mü? 


Travmatik artrit, alınmış olan bir darbe sonucu eklemler zarar görür. Travma ortaya çıkması ile birlikte eklemlerde ağrı, şişme ve fonksiyonunu yitirmesiyle kendisini belli edebilir. Eklemin aldığı yara sonucu travmatik artrit ortaya çıkar. Gut artriti; vücuttaki ürik asidin atılmasında bir sorun varsa veya fazla üretiliyorsa vücutta birikmesiyle kandaki ölçüsü artar. Eklemlerde biriken ürik asit iltihaplanmaya yol açar. Kesin tedavisi olmaması ile birlikte ara ara ortaya çıkar. Yüksek tansiyon,alkol kullanımı, şişmanlık ve şeker hastalığı gibi hasatalıklar gutun oluşmasında ön plandadır.

Enfeksiyonlar Zarar Verir mi? 


Osteoartrit (eklem artriti) eklemlerin zarar görmesi ile birlikte aşınma ve yıpranmadan dolayı kireçlenme meydana gelir. Diz, kalça ve bileklerde yani vücut ağırlığını taşıyan bölgelerde olan kireçlenmeler toplıumumuzda en yaygın olarak görülen şeklidir. Erken tanı konulması ve koruyucu önlemler alınması önemlidir. Genetik yatkınlık vardır.Bakteriyel artrit ise vücudun başka bir yerindeki bakterilerin ekleme yerleşmesi ile ortaya çıkan artrittir. Enfeksiyonun ciddi olması ile birlikte cerrahi bir tedavi gerekebilir. Antibiyotik tedavisi durumun daha da kötüleşmemesi için kullanılabilir. Bazı olaylarda hastalıklı eklemin çevresinde bulunan zarlar enfeksiyon nedeni ile zarar görebilir ve bundan dolayı eklemin hareketsiz kalması mümkündür.

Romatizmanın En Sevdiği Vücut Bölgesi 


Romatizmanın insan vücudunda en sevdiği yerler eklem bölgeleridir. İltihaplı romatizma, halk arasında bilinen ismidir aynı zamanda çok sık rastlanan sistemik bağ dokusu hastalığıdır.Çocukluktan itibaren her yaşta başlayabilir. Tedavi edilmezse eklemlerde şekil bozukluğu, hareket kısıtlılığı ve yürüme bozukluklarına yol açabilir.Bu sebeplerden herhangi biriyle oluşan artrit kişide şiddetli ağrı, etkilenen eklemi kulanamama, yürümede zorluğa neden olur. Eğer tedavi edilmezse fonksiyonel kayıplar oluşabilir. Erken tedavi ile hızla iyileşme sağlanır.

 

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon  

Uzm. Dr.Ayşegül Başar Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Doktorları

Dr. Öğr. Üyesi Rabia Cerrah Karanfil

Dr. Öğr. Üyesi Rabia Cerrah Karanfil

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kurumsuz
}