Makaleler Beslenme ve Diyet Haberleri Klasik Türk Kahvaltısından Vazgeçmeyin!

Klasik Türk Kahvaltısından Vazgeçmeyin!

Kahvaltı mutlaka atlanmaması gereken altın bir öğündür. Sağlık için klasik Türk kahvaltısından vazgeçilmemelidir.

Klasik Türk Kahvaltısından Vazgeçmeyin!
+
-

Poğaçalı börekli kahvaltı hastalık sebebi 

Kahvaltının Türk toplumunun büyük çoğunluğunun alışkanlık edindiği bir öğündür. Son dönemde çalışan kesimdeki pratik tercihlerin tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Özellikle çalışan kesimin pratik tercihleri olan poğaça, simit, börek ile kahvaltı yapma alışkanlıkları kalp damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon gibi birçok kronik hastalığın temellerinin atılmasına neden olmaktadır. Bu besinlerden oluşan kahvaltıların sıklıkla tercih edilmesi, kahvaltıyı sağlıklı bir öğün olmaktan uzaklaştırmaktadır.

Yüksek kalorili değil, yüksek proteinli gıdaları tercih edin 

Klasik Türk kahvaltısının yumurta, peynir, zeytin, reçel, bal, pekmez vb. zengin çeşitliliği ile yüksek kalorili bir içeriğe sahiptir. Kahvaltının bilinenin aksine günün en büyük öğünü olarak tasarlanması gerektiğini söyleyemeyiz. Ancak kişiye özel ölçüler göz önünde bulundurulduğunda, 300-500 kcal enerji içeren bir kahvaltı tasarlanmalıdır. Kahvaltıyı yapıp yapmamaktan çok, yüksek kalorili gıdalar yerine daha çok yüksek protein içeren gıdaların yer verildiği şekilde bir kahvaltı hazırlamak sağlık açısından çok daha faydalıdır. Yumurta, peynir içeren yüksek proteinli kahvaltılar gün içinde iştahı azaltır ve bir sonraki öğünde daha az besin tüketilmesini sağlar. Günü tamamıyla kontrol etmede doğru kahvaltının payı oldukça büyüktür.

Kahvaltı uyandıktan en geç iki saat sonra yapılmalı 

Kahvaltı uyandıktan en geç 1-2 saat sonra yapılmalıdır. Kahvaltıdan sonraki ilk öğün en az 4-5 saat sonra tercih edilmelidir. Menü olarak yumurta, beyaz peynir, ceviz, mevsim yeşillikleri, tam buğday unu ekmeği, süt, yulaf ezmesi, taze meyve ve badem tüketilerek güzel bir kahvaltı yapılabilir.

Beslenme ve Diyetetik  
Uzm. Dyt. Aysun İpek }