Makaleler Kalp ve Damar Cerrahisi Haberleri Bypass Sonrası Yürüyüşü İhmal Etmeyin

Bypass Sonrası Yürüyüşü İhmal Etmeyin

Koroner bypass ameliyatı, hastaların şikâyetlerini ortadan kaldırmak, yaşam kalitesini artırmak, ani ölüm riskini azaltmak için yapılan cerrahi bir tedavi yöntemidir. İşlem esnasında bacaktan ve göğüsten alınan damarlar, kalbin tıkalı damarlarının ilerisine dikilerek bağlanır.

Bypass Sonrası Yürüyüşü İhmal Etmeyin
+
-

70 yaş üstü kadınlarda risk daha fazla 

Geçmiş yıllarda bu ameliyatlar tek tip olarak göğüs kafesinin önden boylu boyunca açılmasıyla yapılırken günümüzde gelişen teknolojiye paralel olarak farklı teknikler uygulanmaktadır. Ameliyat, uygun hastalarda küçük kesiler ve robot kullanımı ile yapılabilmektedir. Ameliyatın süresi ise gerçekleştirilen işlemin şekline, yapılacak bypass sayısına, aynı seansta kalbe yönelik ikinci bir işlem bulunup bulunmamasına ve hastanın daha önce herhangi bir kalp ameliyatı geçirip geçirmemiş olmasına göre değişmektedir. Bu hastalıkta risk faktörleri hastanın ameliyat öncesi durumuna, yaşına, cinsiyetine, eşlik eden diğer hastalıklarının bulunmasına göre değişkenlik gösterir. Kadınlarda 70 yaş üstü hastalarda riskler daha fazladır. Bypass ameliyatında kullanılan damarların mutlaka hastanın kendisinden alınması gerekir. Suni damarların koroner bypass cerrahisinde yeri yoktur. En çok tercih ettiğimiz damarlar bacaktan ve göğüsten alınan damarlardır.

4 haftada tam iyileşme gerçekleşiyor 

Bypass ameliyatından sonra normal seyir gösteren düşük risk grubundaki hastalar 4-5 gün içinde taburcu olmaktadır. Bir hafta sonra hastaların dikişleri alınır, tam iyileşme 4 hafta sonra gerçekleşir. Ameliyattan sonra hastalara akciğer nefes egzersizi önerilir. 2 ay boyunca üfleme toplarıyla akciğerlerin çalıştırılması sağlanan bu egzersiz ile kapasitesi düşük olan akciğerler normale döner. Bypass sonrası dikkat edilecek hususlardan biri de düzenli egzersiz yapılmasıdır. Özellikle yürüyüş bu hastalar için en uygunudur. Ameliyat sonrasında da hastalar doktor kontrollerini aksatmamalı ve düzenli aralıklarla kan tahlillerini yaptırmalıdır. Bunun yanı sıra beslenme alışkanlıklarına dikkat etmeli, özellikle yağlı besinlerden, kolesterol özelliği fazla olan hamur işlerinden uzak durmalılardır.

 

Kalp ve Damar Cerrahisi  

Prof. Dr. Mehmet Özkan Kalp ve Damar Cerrahisi Doktorları

Prof. Dr. Mehmet Özkan

Prof. Dr. Mehmet Özkan

Kalp ve Damar Cerrahisi Kurumsuz
Dr.Öğr.Üyesi.Hacı AKAR

Dr.Öğr.Üyesi.Hacı AKAR

Kalp ve Damar Cerrahisi Medicana Samsun
}