Makaleler Hematoloji Haberleri Genç Kadınlarda Kansızlık Uyarısı

Genç Kadınlarda Kansızlık Uyarısı

Erken teşhis edilerek tedavi edilmediği takdirde sağlığımızı tehdit eden problemlere yol açabilen kansızlık (anemi); demir eksikliği, vitamin B12 eksikliği ve folik asit eksikliği gibi vitamin ve minerallerdeki eksikliklerden kaynaklanmakla beraber, kanser gibi sonradan gelişen hastalıklara bağlı olarak da ortaya çıkabiliyor.

Genç Kadınlarda Kansızlık Uyarısı
+
-

Demir eksikliği anemisi en sık görülen anemi türü 

Demir eksikliği anemisi, toplumda en sık görülen kansızlık nedenidir. Altta yatan nedenlerin araştırılmasının ardından kansızlığın kökenine yönelik yaklaşım tedavinin en önemli basamağıdır. Bazı hastalarda kansızlık tedavi edilmesine rağmen sıkça tekrarlamakta ve uzun dönemde kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Genç yaştaki kadınlarda demir eksikliği tipi kansızlık özellikle menopoz dönemine kadar sorun oluşturabilmektedir. Demir eksikliği anemisi; halsizlik, yorgunluk, aşırı uyuma isteği veya uykusuzluk, saç dökülmesi, tırnak bozukluğu, kaşıntı, baş ağrısı, baş dönmesi, öğrenme güçlüğü, unutkanlık, çarpıntı, nefes darlığı ve göğüs ağrısı, yutkunma güçlüğü gibi çok sayıda şikâyete neden olabilmektedir. Demir eksikliği anemisi tedavisinde ağızdan haplar, şuruplar ve iğneler kullanılmaktadır.

Tedavinin tamamlanması gerekiyor 

Kansızlığın tekrarlamasının en önemli nedenlerinden biri tedavinin tamamlanmadan bırakılmasıdır. Bir kısım hastada ise demir eksikliğine yönelik tedavi tamamlanmış olmasına rağmen bir süre sonra kansızlık tekrarlamaktadır. Bu durumdaki kişilere kansızlığın uzun süreli olabileceği ve bununla baş etme yöntemleri öğretilmelidir. Hastaya öncelikle diyet konusunda bilgilendirme yapılmalıdır. Et ve et ürünleri demir içeriği açısında en zengin gıdalardır. Bunun yanında kuru baklagiller de demir içeriği zengin gıdalar arasındadır. Tekrarlayan demir eksikliği olan kişiler şikâyetleri tekrar başladığında değil de doktorlarının önerdiği aralıklarla kontrole gitmeli ve ağır kansızlık bulguları gelişmeden erken müdahale ile tedavi edilmelidirler.

 

Hematoloji 

Doç. Dr. Özlem Şahin Balçık Hematoloji Doktorları

Doç. Dr. Özlem Şahin Balçık

Doç. Dr. Özlem Şahin Balçık

Hematoloji VM Medical Park Samsun Hastanesi
Doç.Dr.BURAK UZ

Doç.Dr.BURAK UZ

Hematoloji Medicana Samsun
Dr. Özkan Sayan

Dr. Özkan Sayan

Hematoloji Kurumsuz
}