Makaleler Medikal Onkoloji Haberleri Kanserden Korunmak İçin Egzersiz Önemli

Kanserden Korunmak İçin Egzersiz Önemli

Düzenli egzersiz sağlıklı bir hayat için çok önemli.. Kalp sağlığı, ruh sağlığı ve kansersiz bir hayat için de olmazsa olmaz.

Kanserden Korunmak İçin Egzersiz Önemli
+
-

Yapılan bir çok araştırma egzersizin hem kanserden koruduğunu hem de kanser tedavisi sonrası hastalığın nüks riskini azalttığını göstermiştir. Çok yakın zamanda yapılan bir araştırma sonuçları da bu bilgileri desteklemiştir. Nisan 2020’de National Cancer Institute tarafından yayınlanan araştırmada, yüksek riskli (evre I-II-III) meme kanseri olan 1340 hasta incelenmiş, hastaların tamamı tedavi olup iyileşmiştir. Haftada 2.5 saat düzenli egzersiz yapan hastalarda meme kanseri nüksünün %55, ölüm riskinin de %68 azaldığı tespit edilmiştir. Düzenli egzersiz, örneğin günde 20-30 dakika orta tempoda yürüyüş meme kanseri tedavisi görmüş bir kadında hastalığın yenileme riskini ve hastalığa bağlı yaşam kaybını ciddi anlamda azaltmaktadır.

Fiziksel Aktivite İçin Zaman Yaratmalı 

“Çok yoğun çalışma temposunda spor yapmaya vakit bulamıyoruz” desek de ufak bazı değişiklerle bunu sağlamak mümkündür. Örneğin; işe veya markete yürüyerek gitmek, araba kullanıyorsak gideceğimiz yere biraz uzak park etmek ve yürümek, iş çıkışı arkadaşımızla hem sohbet edip hem yürüyüş yapmak gibi vakitten çok çalmadan keyifle düzenli egzersizi hayatımızın bir parçası yapabiliriz. Yaşımız kaç olursa olsun hiçbir zaman fiziksel aktivite için geç değildir.

 

Medikal Onkoloji 

Doç. Dr. Yasemin Kemal Medikal Onkoloji Doktorları

Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kemal Gül

Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kemal Gül

Medikal Onkoloji VM Medical Park Samsun Hastanesi
Uz.Dr.Yusuf GÜNAYDIN

Uz.Dr.Yusuf GÜNAYDIN

Medikal Onkoloji Medicana Samsun
Prof. Dr. İdris Yücel

Prof. Dr. İdris Yücel

Medikal Onkoloji Medicana Samsun
}