Makaleler Dermatoloji - Cildiye Haberleri Güneşten Nasıl Korunmalıyız?

Güneşten Nasıl Korunmalıyız?

Yaz aylarının başlamasıyla güneşten korunmanın önemi daha da arttı. İçinde bulunduğumuz günlerde güneşin yararlı olduğu kadar zararlı etkilerinin de ortaya çıktığına dikkat çeken uzmanlar, bilinçsiz güneşlenmenin yanık, yaşlanma, lekelenme gibi pek çok cilt hastalıklarına davetiye çıkarttığı uyarısında bulundu.

Güneşten Nasıl Korunmalıyız?
+
-

Güneş ışınlarının dik açıyla geldiği 10.00 ile 16.00 saatleri arasında güneşe çıkmamaya özen göstermeliyiz. Çıkmak zorunda kalırsak da güneş gözlüğü, açık renkli, sık dokunmuş pamuktan yapılan bol kıyafetler ve olabildiğince geniş korunaklı şapkalar tercih etmeli ve cilt yapımıza uygun olan güneş koruyucular kullanmalıyız.

Kuru cildi olan krem, yağlı cildi olan sprey kullanmalı 

UVA ışınları cam yüzeylerden de geçebildiği için ciltte ince kırışıklıklar, yaşlanma, istenmeyen lekeler ve bazı alerjik reaksiyonları tetikleyebilmektedir. Dolayısıyla, evde pencere arkasından güneşlenirken de güneş koruyucu sürmeliyiz. Ayrıca güneş ışınları, cilt kanseri sıklığında artış yapmaktadır. Bu durum özellikle sarışın ve kızıl saç rengi olan yani kolayca bronzlaşamayan kişilerde daha fazla görülmektedir. Dolayısıyla bu kişilerin en az 50 SPF üstü yüksek korumalı ürünleri tercih etmesinde fayda vardır. Daha koyu cilt rengi olan kumrallar 30 SPF olan ürünler kullanabilirler ancak güneşe karşı hassasiyet yapabilecek bazı ilaçlar veya kozmetikler kullanıyorlarsa onlar da yine yüksek korumalı ürünleri tercih etmeliler. Kuru cilt yapısı olanlar krem formundaki güneş koruyucuları, yağlı cilt yapısı olanlar ise sprey veya losyon formlarını tercih edilebilir. Başka bir önemli ayrıntı ise gölgedeyken bile yansıyan ışınlar nedeniyle güneş koruyucuların sürülmeye devam edilmesidir. Çocuklarda cilt daha hassas yapıda olduğu için 50 SPF ve üstü ürünler tercih edilmelidir.

Koruyucu kremi güneşe çıkmadan yarım saat önce sürün 

İnsanların sık yaptığı bir diğer hata ise genellikle geçen seneden kalan eski ürünü kullanmak oluyor. Sık yapılan başka bir hatalı uygulama ise plaja geldikten sonra güneş koruyucu sürmek oluyor. Ürün içindeki koruyucuların aktifleşmesi için 20 dakika gibi süreye ihtiyaç vardır.

 

Dermatoloji (Cildiye) 

Uzm. Dr. Egi Losol Dermatoloji - Cildiye Doktorları

Uzm. Dr. Yüksel Oltulu

Uzm. Dr. Yüksel Oltulu

Dermatoloji - Cildiye Kurumsuz
}