Makaleler Kalp ve Damar Cerrahisi Haberleri Varis Tedavisi ile Yaşam Kalitenizi Artırın

Varis Tedavisi ile Yaşam Kalitenizi Artırın

Varis, uzmanlar tarafından bacaklarda ağrı, kramp, karıncalanma, kaşıntı, ciltte renk değişikliği gibi pek çok şikâyetin yanı sıra tedavi edilmediğinde pıhtılaşma ve bacakta iyileşmeyen yaralara, ülserlere neden olarak yaşam kalitesini olumuz etkileyen bir hastalık olarak gösterilir.

Varis Tedavisi ile Yaşam Kalitenizi Artırın
+
-

Uzun süre oturmak da ayakta kalmak da risk faktörü

Varis, bacaklarda örümcek ağı gibi kılcal damarlar şeklinde olabileceği gibi toplardamarların ciltten kabarık, daha kalın, kıvrıntılı bir şekil alması olarak da görülebilir. Toplardamarlar kanı kalbe taşırlar ve kan akışının kalbe doğru tek yönlü olması için kapakçıklar içerirler. Toplardamarlarda oluşan aşırı basınç ve tıkanıklık, kapakçıklardan geriye doğru kaçar, yani reflü oluşmasına neden olur. Böylece yer çekiminin etkisi varisleri meydana getirir. Uzun süre ayakta durmaya veya uzun süre oturmaya maruz kaldığınız iş ortamları, aşırı kilo, genetik faktörler, dar kıyafetler giymek, topuklu ayakkabı giymek, gebelik, doğum kontrol hapları varis oluşumunu artıran nedenlerdir.

Her fırsatta hareket etmeye özen gösterin

Varis oluşumunun önüne geçmek için mutlaka yürüyüş, koşu, bisiklet, yüzme, pilates ve yoga gibi baldır kaslarını çalıştıracak sporlar yapın. Sigaradan uzak durun, çok sıkı giysiler ve topuklu ayakkabı giymekten kaçının, uzun süre güneşlenmeyin. Sabit bir şekilde uzun süre ayakta ve oturur pozisyonda durmamaya çalışın ve eğer iş gereği mecbursanız koruyucu varis çoraplarından fayda görebilirsiniz. Her fırsatta hareket etmeye özen gösterin ve fırsat buldukça bacakları yukarı kaldırarak dinlendirmeye çalışın.

Varis tedavisi yaşam kalitenizi artırır

Varis problemi, günümüzde ameliyatsız, kapalı yöntemlerle çok kısa sürede tedavi edilebilir. Varis oluşumuna neden olan kaçağı kapatmak için lazer, radyofrekans ve yapıştırıcı gibi endovenöz yöntemlerle konforlu bir şekilde anestezi almadan, hastane yatışına gerek duymadan tedavi olarak aynı gün evinize gidebilirsiniz. Bacaklarınızdaki genişlemiş damarlar ve kılcal damarlara bağlı görüntülerden ise ‘skleroterapi’ dediğimiz iğne tedavisi ile kurtulabilirsiniz. Varis tedavisi bir sanattır ve doğru sanatçıyı seçtiğinizden emin olunması gerekir.

 

Op. Dr. Tolga Önder

Kalp ve Damar CerrahisiKalp ve Damar Cerrahisi Doktorları

Prof. Dr. Mehmet Özkan

Prof. Dr. Mehmet Özkan

Kalp ve Damar Cerrahisi Kurumsuz
Dr.Öğr.Üyesi.Hacı AKAR

Dr.Öğr.Üyesi.Hacı AKAR

Kalp ve Damar Cerrahisi Medicana Samsun
}