Makaleler Medikal Onkoloji Haberleri Kolon Kanserinin Gençlerdeki Yaygınlığı Gittikçe Artıyor

Kolon Kanserinin Gençlerdeki Yaygınlığı Gittikçe Artıyor

Kalın bağırsak kanseri olarak bilinen kolon kanseri dünyada en sık görülen üçüncü kanser türü olarak biliniyor. Kolon kanseri yüzde 90’ı 50 yaş üzeri görülen bir hastalıktır.

Kolon Kanserinin Gençlerdeki Yaygınlığı Gittikçe Artıyor
+
-

Yakın zamandaki çalışmaların sonuçları ise ilginç olarak yaşlılarda kolon kanseri azalırken 50 yaştan genç insanlarda yüzde 1-3 oranında yıllık oran artışı göstermektedir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 1994-2020 arası kolon kanseri görülme sıklığı gençlerde yüzde 51 oranında artmıştır. Bu artış o kadar önemli görülmüştür ki, Amerika Kanser Cemiyeti 2018 yılında kolorektal kanser tarama yaşını 50 yaştan 45 yaşa çekmiştir. Bu verilere ilave olarak 55 yaştan daha genç yaşta kolon kanseri olanların kanseri ileri evrede saptanması erken yaşta taramanın önemini bir kere daha vurgulamıştır.

Beslenme alışkanlıkları kolon kanseri üzerinde etkili

Giderek yaygınlaşan kolon kanserinin genç yaş grubunu tehdit etmesinde özellikle obezite, fiziksel aktivitede azalma ve aile öyküsü etkilidir. Bağırsak florası, yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları ve egzersiz durumu önemlidir. Özellikle beslenme alışkanlıkları üzerinde durulmaktadır. Daha da ilginç olan nokta hiçbir risk faktörü olmaksızın da erken yaşlarda kolon kanserinin görülebilmesidir. Bu tip hastalarda altta yatan nedenin saptanması olayı erken fark edip erken evrelerde geri dönüşüme ve hastalığın vücuttan tamamen uzaklaştırılmasına olanak sağlayacaktır.

Kolon kanserinde erken teşhis önemli

50 yaştan daha genç bireylerde kabızlık, dışkıdan kan gelmesi, karın ağrısı, dışkılamada değişiklikler 50 yaş üzeri bireylerdeki gibi önemsenmeli ve önlemler alınmalıdır. Kolonoskopi gerektiğinde yaşının genç olması önemsiz kalır. Tanısal amaçlı her türlü girişim bu hastaların diğer yaştaki kolon kanserleri gibi erken safhada teşhis edilmesi ve bu sayede başarılı bir tedaviyi sağlar. Kolon kanseri günümüzde erken tanı ve tedaviler sayesinde korkulan ve ölümcül bir hastalık olmaktan çıkmıştır. Burada kolon kanseri farkındalığı arttığında erken teşhis sayesinde hastalar normal yaşantısını sürdürebilir. Kolon kanseri sık görülen ve ölümcül bir hastalık olduğundan daha çok farkındalık gerektiren bir durumdur.

 

Dr. Öğr. Üyesi Dilek Erdem

Medikal OnkolojiMedikal Onkoloji Doktorları

Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kemal Gül

Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kemal Gül

Medikal Onkoloji VM Medical Park Samsun Hastanesi
Uz.Dr.Yusuf GÜNAYDIN

Uz.Dr.Yusuf GÜNAYDIN

Medikal Onkoloji Medicana Samsun
Prof. Dr. İdris Yücel

Prof. Dr. İdris Yücel

Medikal Onkoloji Medicana Samsun
}