Makaleler Çocuk Ergen Psikiyatrisi Haberleri Kekemelikten Kurtulabilirsiniz

Kekemelikten Kurtulabilirsiniz

Gelişimsel kekemelikte %80 oranında kendiliğinden iyileşme görülebiliyor. Müdahalelerin yapılması ile birlikte düzelme oranı %90 ulaşmaktadır.

Kekemelikten Kurtulabilirsiniz
+
-

Kekemeliğin geç başlamış olması, kekemeliğin süresi, ailede kalıcı kekemelik öyküsü, konuşma gecikmesi, iletişim becerilerinde gerilik ve erkek cinsiyet olması gelişimsel kekemeliğin kalıcılığı için risk faktörüdür. Ayrıca kekemelik uzadığında, çevrenin yaklaşımın da etkisi ile çocukta psikolojik güçlükler de oluşmaya başlayabilir.

Çocuğa Konuşması Konusunda Baskı Yapılmamalı

Kekemeliğin tedavisinin yaş gruplarına ve kekemeliğin çeşidine göre farklılıklar gösterir. Özellikle gelişimsel kekemelikte, çocuğa konuşması konusunda baskı yapılmaması, kelime ya da cümlelerin düzeltilmemesi ve tamamlanmaması, kendini rahatça ifade etmesine olanak tanınması, konuşurken sabırla dinlenmesi ve çocuğun dikkatinin konuşması üzerine çekilmemesi önemlidir. Çocuk bu durumu fark edip, rahatsızlığını dile getiriyorsa bunun çoğunlukla geçici olduğu ve bunun için bir uzmana başvurabilecekleri anlatılmalıdır. Zorlama utandırma gibi tutumlardan kaçınılmalıdır. Çocuğun gündelik konuşma ortamında sözel iletişime yönlendirilmesine yardımcı olunabilir. Çocuğun özellikleri de dikkate alınarak konuşma terapisine yönlendirilebilir

 

Uzm. Dr. Sümeyra Fırat

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi}