Makaleler Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Haberleri Kepçe Kulak Çocuğunuzun Kaderi Olmasın

Kepçe Kulak Çocuğunuzun Kaderi Olmasın

Yelken kulak olarak da adlandırılan kepçe kulak sorunu, normal anatomik pozisyonun aksine, kulak kepçesinin öne doğru kıvrık olması durumu olarak tanımlanıyor. Kepçe kulak, kulakta en yaygın olarak görülen şekil bozukluğu türüdür.

Kepçe Kulak Çocuğunuzun Kaderi Olmasın
+
-

Kepçe kulak operasyonları hem lokal hem de genel anestezi ile yapılabilen oldukça basit ve güvenli işlemlerdir. Kulaktaki sorunun seviyesine göre değişmekle birlikte ortalama 45-90 dakikada tamamlanan ameliyat, genellikle hastanede kalmayı gerektirmez. Ameliyattan sonra hastanın memnuniyet oranı oldukça yüksektir ve hastalar çok kısa sürede günlük yaşamlarına geri dönerler. Ameliyatta kulağın sadece dış kısmına müdahale edildiğinden işitme ile ilgili bir sorun yaşanmaz. Yapılan işlemle kişiye daha iyi bir görünüm kazandırılır. Bu durum da kişinin özgüveninin artmasına yardımcı olur.

Kepçe kulak estetiği okul öncesinde yapılmalı

Kepçe kulak özelikle okul döneminde psikolojik ve sosyal problemlere yol açabilir. Bu sebeple ameliyatın çocukluk döneminde uygulanması, çocuğun psikolojik ve sosyal yönden sağlıklı bir şekilde yetişkinliğe adım atabilmesi için daha uygundur. Bu nedenle okul öncesi dönemde yapılması doğru olan ameliyat için en uygun yaş aralığı 6 yaş civarıdır. Kulak gelişiminin tamamlanmış olduğu bu dönemde kepçe kulak sorunu düzeltilen çocuklar okula başladıkları süreçte arkadaşları tarafından alaya uğramaktan kurtularak daha sağlıklı bir eğitim dönemi geçireceklerdir.

 

Op. Dr. Yağmur Yaprak Balı

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi}