Makaleler Kardiyoloji Haberleri El Bleğinden Anjiyo ile Aynı Gün Eve Dönmek Mümkün!

El Bleğinden Anjiyo ile Aynı Gün Eve Dönmek Mümkün!

Radial Arter koroner anjiyografi; el bileğinde bulunan iki atar damardan biri aracılığı ile yapılan anjiyo işlemi olarak tanımlanıyor.

El Bleğinden Anjiyo ile Aynı Gün Eve Dönmek Mümkün!
+
-

Hekime birçok kolaylık sağlaması sebebiyle ülkemizde daha yaygın uygulanan femoral anjiyografi (kasıktan yapılan kalp anjiyosu) yerini giderek radial anjiyografiye bırakmaktadır. Elin içindeki damardan koroner anjiyografi dünyada sınırlı sayıda merkezde yapılabilirken, VM Medical Park Samsun Hastanesi de bu merkezlerin arasında yer almaktadır.

İşlem hasta uyutulmadan yapılıyor

Deneyimli ellerde, kaliteli malzeme kullanımı ile başarı oranı çok yüksektir. Anjiyografi işlemi lokal anestezi altında hasta uyutulmadan sadece el bileği uyuşturularak yapılır. Anesteziye bağlı bilekte hafif bir yanma hissi oluşabilir. İşlemin hemen sonrasında bilek bandı kullanılarak kanama kontrolü sağlanır. Hasta işlemden hemen sonra yürüyerek yatağına ya da tuvalete gidebilir, oturabilir hatta birkaç saat gibi kısa süre sonra işine veya evine gidebilir.

Hekim ve klinik deneyimi önemli

Temel bilgilerimiz bize radial anjiyografi süresinin standart anjiyografiye göre 5-10 dakika daha uzun olduğunu söyler, ancak bu süre uzunluğu tamamen hekim ve klinik deneyimi ile ilişkilendirilir. VM Medical Park Samsun Hastanesi Kardiyoloji Kliniğimiz, şehrimizde kurulduğu ilk günden bu yana radial anjiyografi yapmaktadır.

 

Uzm. Dr. Alirıza Erbay

KardiyolojiKardiyoloji Doktorları

Dr. Öğr. Üyesi Emre Aksakal

Dr. Öğr. Üyesi Emre Aksakal

Kardiyoloji VM Medical Park Samsun Hastanesi
Uzm. Dr. Yunus AMASYALI

Uzm. Dr. Yunus AMASYALI

Kardiyoloji Liv Hospital Samsun
Uz.Dr.Can HAMSICI

Uz.Dr.Can HAMSICI

Kardiyoloji Medicana Samsun
}