Makaleler Dermatoloji - Cildiye Haberleri Nelere Alerjiniz Olduğunu Biliyor musunuz?

Nelere Alerjiniz Olduğunu Biliyor musunuz?

Bağışıklık sistemimizin herhangi bir maddeye karşı verdiği bir çeşit savunma yöntemi olarak tanımlanan alerji, en yaygın görülen cilt hastalıkları arasında yer almaktadır.

Nelere Alerjiniz Olduğunu Biliyor musunuz?
+
-

En sık rastlanan alerjenler polen, kedi, köpek tüyü, yumurta ve ev tozu akarlarıdır. Çeşitli alerjen maddelerin vücuttaki bağışıklık sistemini alarma geçirmesi sonucunda nefes almada zorlanma, hapşırma, öksürme; burun kaşıntısı, burun tıkanıklığı ve akıntısı, gözlerde kaşınma, sulanma, kızarma, şişme; deride kaşıntı, kızarıklık, kabarıklık gibi istenmeyen sonuçlara yol açabilmektedir. Bu gibi durumlarda kişinin vakit kaybetmeden ilgili uzmana başvurması hastalığın tedavi edilebilirliği yönünden büyük önem arz etmektedir.

Testler kısa sürede uygulanabiliyor

Bu testler astım, alerjik rinit, alerjik egzama, ürtiker, arı veya besin alerjisi gibi herhangi bir alerjik hastalıkları düşündürecek belirtileriniz varsa tanı amaçlı uygulanmaktadır. Emniyetli ve sonuçları güvenilir olması nedeniyle çok fazla tercih edilir. Her bir test 5-10 dakika gibi kısa sürede uygulanır. Bazı durumlarda besinlerle doğrudan ‘prick test’ yapılabilir. Pulpalı taze meyve ve sebzelerle yapılan bu test, ‘taze prick test’ ya da ‘prick-by-prick’ olarak bilinir ve pozitif çıkma olasılığı ticari preparatlara göre daha yüksektir. Ayrıca prick ve intradermal testlerde, sonuçların doğru olarak yorumlanabilmesi için bir pozitif kontrol (histamin) ve bir de negatif kontrol (alerjen içermeyen madde) kullanılmaktadır. Alerjen uygulanan bölgede kızarıklık, kaşıntı ve sulanma oluşması durumunda sonuç pozitif kabul edilir.

Alerjiler 3 farklı yöntemle tespit ediliyor

Alerjiler; prick testi (delme veya çizme), patch testi (yama) ve intradermal (deri içi ) test olmak üzere 3 ayrı yöntemle saptanabilmektedir. Hem yaz hem kış döneminde kolay uygulanabilir olması nedeniyle en çok tercih edilen test prick testidir.

 

Uzm. Dr. Egi Losol

Dermatoloji (Cildiye)Dermatoloji - Cildiye Doktorları

Uzm. Dr. Yüksel Oltulu

Uzm. Dr. Yüksel Oltulu

Dermatoloji - Cildiye Kurumsuz
}