Makaleler Kadın Hastalıkları ve Doğum Haberleri Doğumda Ağrısız Yöntem: Epidural Anestezi

Doğumda Ağrısız Yöntem: Epidural Anestezi

Epidural anestezi doğum yöntemi anne adaylarına anestezi uzmanları tarafından uygulanır.

Doğumda Ağrısız Yöntem: Epidural Anestezi
+
-

Oturur pozisyondaki anne adayının belindeki uygun bölge küçük bir iğne ile lokal anestezi uygulanarak uyuşturulduktan sonra epidural aralığa ince plastik bir kateter yerleştirilir. Bu kateterden verilen lokal anestezik ilaç ile ağrının algılanması engellenerek doğum ağrısız şekilde gerçekleşmiş olur.

Epidural anestezinin zamanlaması önemli!

Doğum başladığında isteyen anne adayına hemen kateter takılabilir. Ancak ilacın verilme zamanına kadın doğum uzmanının karar vermesi daha doğru olacaktır. Düzenli kasılmaların başladığı yüzde 70 silinmenin olduğu, en azından 2-3 cm'lik açığın olduğu dönemde ilaç verilmesi daha uygun olacaktır. Erken epidural anestezi yapılırsa kasılmalar azaltılabilir ya da doğum geciktirilebilir, eğer geç yapılırsa da annenin gereksiz ağrı çekmesine sebebiyet verilebilir.

Anne doğumdan sonra bebeğiyle ilgilenebiliyor

Epidural anestezide anne, ıkınma refleksi engellenmediği için aktif bir şekilde doğum eylemine katılabilir. Anne yorgun, bitkin olmadığından doğumdan sonra rahat bir şekilde bebeği ile ilgilenebilir.

Anneye ve bebeğe zararı yok

Epidural anestezinin en sık görülen yan etkisi ise ani tansiyon düşüklüğüdür. Bu durum görülürse kişiye hızlı bir şekilde sıvı verilmesi gerekir. Daha nadiren görünen yan etkilerde kateter çekilip yenisi takılabilir. Nadiren de baş ağrısı olabilir. Epidural anestezide omurilik dışındaki zara bir kateter takıldığından belden sıvı alınması söz konusu değildir. Anneye ve bebeğe hiçbir zararı bulunmayan bu yöntem normal doğumun konforlu ve anne açısından rahat geçmesini sağladığından güvenle tercih edilebilecek bir yöntemdir.

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Dr. Öğr. Üyesi Ş. Esra KaykıKadın Hastalıkları ve Doğum Doktorları

Dr. Öğr. Üyesi Zehra Yılmaz

Dr. Öğr. Üyesi Zehra Yılmaz

Kadın Hastalıkları ve Doğum Kurumsuz
}