Makaleler Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Haberleri Ekran Karşısında Beslenme Yeme Bozukluklarına Yol Açabilir

Ekran Karşısında Beslenme Yeme Bozukluklarına Yol Açabilir

Erken çocukluk çağında kazanılan ve tüm yaşam boyu kullanılan bir beceri olan tat farkındalığı, kişinin ağzına aldığı gıda maddesinin tadını fark etmesi, daha önceki deneyimleri ile bu veya buna yakın tatları hatırlaması ve karıştırılmış tatlar arasında ayırım yapabilmesi olarak tanımlanıyor.

Ekran Karşısında Beslenme Yeme Bozukluklarına Yol Açabilir
+
-

Tat farkındalığı oluşabilmesi için çocuğun besin öğesini görmesi, mümkünse ona dokunması, tadını ve kokusunu alması ve bu bilgileri hafızasında birleştirerek kayıt etmesi gerekir. Ekran karşısında beslenen çocuklar sıklıkla yiyecekleri görmeden ağızlarına götürürler. Ayrıca bu çocuklar ekrana odaklanma nedeniyle yiyeceğin tadı ve kokusunu yeterince hissedemezler. Bu durum tat farkındalığının gelişimini olumsuz etkiler.

Ekran karşında beslenme çocuklarda ekran bağımlığı yapıyor

Erken dönemde tat farkındalığı kazanılmamış olması ileri yaşlarda yeme bozuklukları gelişme ihtimalini artırmaktadır. Ekran karşısında beslenme ayrıca çocuklarda ekran bağımlılığı, konuşma bozukluğu, hızlı yeme ve aşırı beslenmeye bağlı obezite gibi pek çok sağlık problemine neden olmaktadır.

 

Doç. Dr. Şükrü Paksu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları}