Makaleler Hematoloji Haberleri Lenfomada Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor

Lenfomada Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor

Tıbbi adı ‘lenfoma’ olan lenf kanseri, lenfosit denilen kan hücrelerinin lenf bezlerinde aşırı çoğalması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Kadınlarda erkeklere oranla daha çok rastlanan lenfoma, çocukluk çağında da en sık karşılaşılan kanser türleri arasında yer alır.

Lenfomada Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor
+
-

Lenfoma tedavisinde yenilikler oldu

Kemoterapi ile tam şifa elde edilebildiği anlaşılan ilk kanser türü olan lenfomanın; Hodgkin ve Hodgkin dışı olmak üzere iki ana tipi bulunmaktadır. Günümüzde birçok farklı kanser türü cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi gibi metotlar tek başına veya birlikte kullanılarak tedavi edilebilmektedir. Son yıllarda teknolojik gelişmelere paralel olarak lenfoma tanı ve tedavisinde de çok sayıda yenilik bulunmaktadır. Özellikle kanser hücresini tanıyan ve sadece kanser hücresini yok eden akıllı ilaçlar geliştirilmiştir.

Nedensiz ateş ve terlemeye dikkat!

Tüm kanser türlerinde olduğu gibi lenfomalarda da erken teşhis hayat kurtarır. Lenfoma herhangi bir enfeksiyon durumu olmaksızın boyun, koltuk altı ve kasık bölgelerindeki lenf bezlerinde oluşan genellikle ağrısız, büyümeye devam eden şişlik; herhangi bir enfeksiyona bağlı gelişmeyen ve sebebi belli olmayan ateş; pijamaları ve yatak çarşaflarını bile değiştirmeyi gerektiren aşırı gece terlemesi ve 6 ay gibi bir sürede kilo verdirici diyet tedavisi olmadan kişinin normal kilosunun yaklaşık yüzde 10’unu kaybetmesine yol açan istem dışı ve hızla kilo verilmesi gibi şikayetlere yol açabilir. Bu şikâyetleri olan hastalar erken dönemde hekime başvurdukları takdirde hastalık erken evrede yakalanmakta ve daha az sayıda tedavi kürü ile şifa elde edilebilmektedir. Böylece kemoterapi ardından ileride oluşabilecek yan etkiler en aza indirilebilmektedir.

 

Doç. Dr. Özlem Şahin Balçık

HematolojiHematoloji Doktorları

Doç. Dr. Özlem Şahin Balçık

Doç. Dr. Özlem Şahin Balçık

Hematoloji VM Medical Park Samsun Hastanesi
Doç.Dr.BURAK UZ

Doç.Dr.BURAK UZ

Hematoloji Medicana Samsun
Dr. Özkan Sayan

Dr. Özkan Sayan

Hematoloji Kurumsuz
}