Makaleler Kadın Hastalıkları ve Doğum Haberleri Rahim Ameliyatında En Konforlu Yöntem; Vajinal Histerektomi

Rahim Ameliyatında En Konforlu Yöntem; Vajinal Histerektomi

Jinekologlar tarafından en sık uygulanan ameliyatlar arasında yer alan histerektomi, hem karından hem de vajinal yoldan yapılabilir.

Rahim Ameliyatında En Konforlu Yöntem; Vajinal Histerektomi
+
-

Kişinin başvuru şikâyeti ve daha önceden geçirdiği operasyonlar (sezeryan v.b.) göz önünde bulundurularak ameliyat yöntemi belirlenir. Vajinal histerektomi ameliyatı kanser veya kanser şüphesi olan, yumurtalık hastalığından ötürü histerektomi ihtiyacı gibi durumlar hariç rahim ile ilgili tüm rahatsızlıkların tedavisinde uygulanabilir. Klinikte ise en çok rahim ve idrar kesesi sarkması nedeniyle uygulanır.

Vajinal histerektomiyi diğer yöntemlerden ayıran en temel özellik, herhangi bir kesi yapılmamasıdır. Vajinal histerektomi sonrasında hastalar normal hayatlarına daha erken sürede dönebilir. Bunun yanı sıra, karın katlarının kesilmesi söz konusu olmadığı için kanama, yara yerinde açılma, akıntı, günlük hareketlerde zorluk gibi durumlara daha az rastlanır. Hastaların karın içerisine doğrudan müdahale olmayacağı için genel anestezi ihtiyacı azalır, anestezi ile ilgili komplikasyonlar ortadan kalkar, karın şişliği ve gaz şikâyetleri olmaz. Aynı operasyon ile hastanın idrar kesesi ve bağırsak sarkması gibi şikâyetleri de düzeltilebilir ki böylece ikinci bir operasyon geçirmesine gerek kalmaz. Öte yandan doğumlar esnasında oluşan vajinal bölgedeki yırtıklar ameliyat esnasında onarılarak bölgenin anatomisi düzeltilir ve kişide ortaya çıkmış estetik problem giderilmiş olur.

 

Op. Dr. Abdullah Kurhan 

Kadın Hastalıkları ve DoğumKadın Hastalıkları ve Doğum Doktorları

Dr. Öğr. Üyesi Zehra Yılmaz

Dr. Öğr. Üyesi Zehra Yılmaz

Kadın Hastalıkları ve Doğum Kurumsuz
}