Makaleler Hematoloji Haberleri Unutkanlığınızın Sebebi B12 Vitamin Eksikliği Olabilir

Unutkanlığınızın Sebebi B12 Vitamin Eksikliği Olabilir

Vitamin B12, özellikle beyin ve sinir sistemimiz başta olmak üzere tüm vücudumuz için hayati bir vitamindir.

Unutkanlığınızın Sebebi B12 Vitamin Eksikliği Olabilir
+
-

Geçmiş yıllarda ağır vitamin B12 eksikliğine bağlı ölümler gerçekleştiği için Pernisiyöz (ölümcül) anemi olarak da isimlendirilmektedir.

Et ve süt ürünlerinde bol miktarda mevcut 

Vitamin B12; et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri ve balıkta bol miktarda bulunmaktadır. Beslenme yetersizliği olanlarda, vejeteryanlarda, midesinde ve bağırsaklarında vitamin B12 emilim problemi olanlarda (mide ve bağırsak ameliyatı, kronik atrofik gastrit, Helicobacter pylori bakterisine bağlı gastrit gibi), bazı ilaçları kullananlarda (sık kullanılan bir şeker hastalığı ilacı olan metformin gibi) ve bazı bağırsak parazitlerine bağlı olarak vitamin B12 eksikliği gelişebilmektedir.

Doktora danışmadan tedavi bırakılmamalı  

Vitamin B12 eksikliği; unutkanlık, halsizlik, yorgunluk, el ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma, baş dönmesi, dilde ağrı ve uyuşma, denge kaybı, kol ve bacaklarda güçsüzlük hatta depresyona yol açabilmektedir. Vitamin B12 eksikliği tanısı ve nedeni hekimce araştırıldıktan sonra hastalara vitamin B12 içeren hap ve iğne tedavileri verilmektedir. Vitamin B12 eksikliğine neden olan durum çoğu zaman kronik atrofik gastrit olup bu hastalar hayat boyu vitamin B12 tedavisi almalıdır. En sık yapılan hata vitamin B12 tedavisinin bir kaç aylık tedaviden sonra çoğu hasta tarafından bırakılmasıdır. Bu durumda vitamin B12 eksikliği 6-24 ay sonra tekrarlayabilmektedir. Vitamin B12 eksikliği saptanan hastalar hekimlerine danışmadan tedavilerini bırakmamalıdırlar.

 

Doç. Dr. Özlem Şahin Balçık

HematolojiHematoloji Doktorları

Doç. Dr. Özlem Şahin Balçık

Doç. Dr. Özlem Şahin Balçık

Hematoloji VM Medical Park Samsun Hastanesi
Doç.Dr.BURAK UZ

Doç.Dr.BURAK UZ

Hematoloji Medicana Samsun
Dr. Özkan Sayan

Dr. Özkan Sayan

Hematoloji Kurumsuz
}