Burun Estetiği ne zaman yapılmalı?

Eminim ki burun ameliyatı yapan her hekimin maruz kaldığı sorulardan birisi de ameliyatın zamanlamasıdır.

Burun Estetiği ne zaman yapılmalı?
+
-

Eminim ki burun ameliyatı yapan her hekimin maruz kaldığı sorulardan birisi de ameliyatın zamanlamasıdır. Gerek estetik burun ameliyatları, gerekse fonksiyonel burun ameliyatlarının yazın yapılmaması ve kışın uygulanmasına yönelik bir inanç mevcuttur. Peki bu düşünce doğru mudur?

Ameliyatlar 3 kısımda incelenir. 1.operasyon öncesi, 2.operasyon, 3.operasyon sonrası.

Operasyon öncesi mevsimden bağımsızdır, yani mevsime göre değişiklik göstermez.

Operasyon aşaması da ameliyathane de olacağından, yazın ve kışın sıcaklığın sabit tutulduğu açıktır. 

Bu noktada önemli olan ameliyat sonrasıdır. Burun estetiği ameliyatlarından sonra dikkatli olunması gereken bir iyileşme süreci vardır. İyileşme sürecinde çok aşırı sıcak ve çok aşırı soğuk istenmeyen bir durumdur. Özellikle ilk bir hafta hastalar normalin çok yukarısındaki ve çok aşağısındaki sıcaklıklara maruz kalmamalıdır. Günümüzde, rinoplasti hastalarının hemen tamamı ameliyat sonrası bunu sağlayabilmektedir. Kışın ısınmanın sağlanabildiği ortamlar yeterli olmaktadır. Yazın ise normalin çok aşırı üzerinde olmayan sıcaklıklar (Samsun ve Karadeniz’de bu sıcaklıklar hemen daima yoktur) ameliyat için engel teşkil etmez.

Son olarak güneşe maruziyet önemlidir. Rinoplastiden sonra burun cildi güneşe karşı daha hassastır. Dolayısı ile burnu güneşten korumak önemlidir. Cildi güneşten korumak yazın biraz daha zor olmakla birlikte imkansız değildir. Şapkalar ve güneş kremleri, burnu güneşten korumak için çoğu zaman yeterlidir. Fakat, sürekli güneş altında çalışmak zorunda kalan tarım işçileri, turizmciler vs. gibi hastalar için yaz döneminde ameliyat olmak uygun olmayabilir. Bunu dışında yazın ameliyat olmakta sakınca yoktur.

Son olarak gözlük kullanımına değinmekte fayda var. Estetik burun ameliyatlarından sonra 2 ay gözlük kullanmamak gerekir.Bu nedenle belki de en ideal zamanlama iki ay gözlük kullanmamayı sağlayacak zaman aralığıdır ki bu öğrenciler için yazı ideal hale getirmektedir.

Sonuçta, her mevsimde burun estetik ameliyatı olmak mümkündür ve sakınca yoktur. 

https://www.drozgurkemal.com/burun-estetigi-ne-zaman-yapilmali-898}